Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ. Αλεξάνδρου στο.... internet!
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 1
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 5
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 2
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 3
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 4
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 1
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 5
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 2
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 3
Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ.Αλεξάνδρουστο....internet! - 4
26 Οκτωβρίου 2018

Από τα πολεμικά μεγάφωνα του Μ. Αλεξάνδρου στο.... internet!

Πότε;

14 & 21 Οκτωβρίου 2018

Τι συνέβη;

Το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών, ξεκίνησε δυναμικά τα οικογενειακά προγράμματά του για τη νέα περίοδο 2018-19, με μια δράση, που είχε σαν θέμα της τις επικοινωνίες, "εν καιρώ πολέμου"! Επίσης με αφορμή τους εορτασμούς, στο πλαίσιο του "Αθήνα Πρωτεύουσα Βιβλίου", στο Μουσείο και σε μια σειρά προγραμμάτων του, θα γίνεται σύνδεση εκθεμάτων και βιβλίων, τα οποία μετά τα παιδιά διαβάζουν στο αμφιθέατρο του εκθεσιακού χώρου.

Μία επίσκεψη έκπληξη!

Ένας απρόσμενος επισκέπτης έκανε την εμφάνισή του στο Μουσείο και "συναντήθηκε", με τα παιδιά: ο "κύριος Πόλεμος"! Ήρθε για να υπενθυμίσει τη την βαθιά σχέση των τηλεπικοινωνιών στα χρόνια του πολέμου και πως αυτός στην ουσία ήταν η αφορμή, για να αναπτυχθεί η επικοινωνία, από τα χρόνια της αρχαιότητας!

Πολεμικά μεγάφωνα, τότε, "ντουντούκες" σήμερα

Τα πολεμικά μεγάφωνα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ο προπομπός της σημερινής "ντουντούκας", με τα οποία οι στρατιώτες του, επικοινωνούσαν από στρατόπεδο σε στρατόπεδο, "ήχησαν" ξανά για τα παιδιά, με τη "βοήθεια" της σύγχρονης τεχνολογίας. Στη συνέχεια διάβασαν τηλεγραφήματα, από τα χρόνια της κατοχής, μετά έπιασαν στα χέρια τους, αυθεντικές πολεμικές τηλεφωνικές συσκευές, από τις συλλογές του μουσείου και κάνοντας ένα μεγάλο "άλμα στο χρόνο", μίλησαν για την εποχή του ιντερνέτ.

"Ειρήνη", με τη «βοήθεια» της τεχνολογίας

Το πρόγραμμα τελείωσε με μια κίνηση ειρήνης, καθώς τα παιδιά, μέσω του Sandbox, "μεταμόρφωσαν" τον Κύριο Πόλεμο, σε πολύχρωμες πεταλούδες και χτυπώντας ρυθμικά τα χέρια τους "διέλυσαν" όλα τα μηνύματα πολέμου!

Μας επισκέφτηκαν

Μεγάλος αριθμών γονιών και παιδιών, συνολικά 295 άτομα, πήραν μέρος στις εκπαιδευτικές δράσεις του Μουσείου, κατά τη διάρκεια των προγραμμάτων του Οκτωβρίου.

Πίσω στα Νέα
Play Video